Фестивал
Након петодневног програма које су чиниле пројекције, радионице, мастеркласови и дружење гостију и учесника фестивала, свечано затварање 33. интернационалног фестивала етнолошког филма одржано је 8. децембра у Етнографском музеју у Београду. 
 
Жири 33. интернационалног фестивала етнолошког филма у Београду, у саставу Сандра Перовић, филмски критичар и телевизијски аутор, Дејан Петровић, редитељ и продуцент, и Мирослав Ђурђевић, филмски и ТВ продуцент, објавили су имена награђених аутора. 
 
Жири фестивала одлучио је да додели следеће награде филмовима: 
 
Специјално признање за допринос нематеријалном културном наслеђу: 
Мушке приче – режија Ананта Кришнан, Моника Бустаманте, Ботон Пишек, Шарлот Милер, Мађарска.
Једноставним избором теме и минималистичким редитељским поступцима, редитељски тим нам доноси причу о мушкости, идентитету, традицији и култури мађарског народа. Због оригиналне, духовите и емотивно испричане приче, жири је одлучио да специјалним признањем награди ово остварење. 
Награда „Добривоје Пантелић” за најбољи филм о аутохтоној култури у самосталној продукцији:
Наслеђе ветра – режија Насим Сохеили, Иран
Приказујући старца, последњег млинара чије млинове покрећу ветрењаче, расуте по иранској пустињи, филм нас наводи да размислимо о пролазности, али и истрајности и постојаности упркос свим изазовима. Широки планови пустиње, насупрот крупњацима старца избораног лица,  сведоче о изузетности древних Персијанаца, али и посвећености и величини појединца. Опсервацијски, сјајном фотографијом и промишљеним коришћењем звучних ефеката, редитељка филма нам преноси јединствену атмосферу места, али и доказује да познаје суштину кратке форме, засновану на сажетости, концизности, минимализму.
 
Награда за најбољи студентски филм: 
Мисли на песак – режија Лаура ван Ерп, Холандија
Са изузетном вештином за режирање сцена са документаристичким приступом, редитељка нас је увукла у аутентичну и снажну причу о актуелним темама експлоатације природних ресурса, прожимајући еколошке, друштвене и људске аспекте, те направила изузетно емотивно филмско остварење, које никога не оставља равнодушним.
Награда за најбољи инострани филм: 
Пењач – режија Марко Ла Гала, Италија
Kористећи натуралистички приступ, аутор гледаоца увлачи у лепоту руралних пејзажа Италије - избраздана кора дрвећа и златна светлост Медитерана служе као позадина, али и метафора за теме издржљивости и промена. Минималистички приступ омогућава да мудрост протагониста и суптилни ритмови њиховог деловања - у овој причи дођу до изражаја, стварајући својеврсно медитативно филмско искуство.
 
Награда за најбољи домаћи филм:
Планета Шљивова – режија Владимир Перовић, Србија
Посматрајући предивну природу и идиличну свакодневицу мештана села Шљивовa помислимо да је могуће живети спокојно, као у бајци. Али убрзо, постепено и ненаметљиво, кроз контарпункт слике и исповест мештана, редитељ нас наводи да заједно са њим, критички преиспитујемо већ виђено и доживљено. Мајсторство аутора да задобије поверење саговорника и из њега извуче најискреније мисли и осећања, као и да их савршено употпуни са сликом, видљиво је и у овом посебном документарцу.
Главна награда Grand Prix „Драгослав Антонијевић”:
Црно злато – режија Такаши Суђимото, Португал/Јапан
Kроз причу о значају дуге женске косе у индијској култури, овај визуелно импресиван филм обједињује тематско опредељење фестивала са највишим кинематографским стандардима. Kомбинујући једноставну естетику са живописном, али сировом лепотом руралне Индије, аутор осветљава богату културну, визуелну и тематску слојевитост, истражујући сложени однос вере, жртве и трговине.
Главну награду Grand Prix „Драгослав Антонијевић” у име аутора примио је амбасадор Португала, његова екселенција Жозе Руи Велеш Каросу.